Výstava odstartovala v Uherském Brodě

Klima se mění. Co můžeme dělat, ukazuje lidem putovní výstava, která odstartovala v Uherském Brodě

Svou cestu po České republice dnes zahájila nová putovní výstava Klima se mění – změň se i ty! Výstava vznikla v rámci osvětového projektu, který ve veřejném prostoru řady měst České republiky srozumitelnou a názornou formou ukáže základní fakta o dopadech globální změny klimatu, jejích souvislostech, příčinách a zejména možnostech, jak na změny mohou lidé a města reagovat.

Projevy globální změny klimatu jsou v letošním horkém a suchém létě mnohem viditelnější také v České republice. Jde hlavně o zvyšování průměrných teplot a změnu ročního rozložení srážek. Důsledkem citelných vln veder a deficitu jarních i letních srážek jsou častější a delší období sucha. Opačným extrémem počasí pak jsou četnější přívalové srážky, které za nepříznivých podmínek mohou lokálně vyvolat bleskové povodně.

Tyto a další důsledky s sebou sice nesou dílčí pozitiva, jako je snížení nákladů na zimní údržbu nebo úspory na vytápění při mírnějších zimách, ale negativní dopady a ztráty plynoucí z těchto změn jsou mnohonásobně větší. Jde často o nová rizika a hrozby pro zdraví lidí, infrastrukturu měst, ale i krajinu a ekosystémy, na nichž závisí například produkce potravin nebo uchování vodních zdrojů včetně pitné vody. Města proto hledají cesty, jak co nejlépe reagovat na změnu klimatu a podpořit kvalitu života pro své obyvatele.

Města, která uvažují o svém rozvoji v dlouhodobém horizontu, pracují s ucelenou strategií přizpůsobení se klimatickým změnám. Současně takto samospráva vyjadřuje jednoznačný zájem a potřebu zabývat se následky změn klimatu na svém území.  „Celý proces zahrnuje analýzu současné situace, faktorů zranitelnosti a výběr prioritních oblastí pro adaptační opatření na spravovaném území. Města tímto způsobem mohou komplexně čelit důsledkům klimatické změny prostřednictvím adaptačních a mitigačních opatření”, uvedl Viktor Třebický z organizace CI2, o. p. s., která městům v ČR s přípravou adaptačních plánů pomáhá.

Výstava ukazuje, co mohou dělat lidé, ale i příklady širších a systematických opatření, která mohou realizovat jen města samotná. “Kromě přizpůsobení se změnám (adaptace) jde také o zmírňování dopadů (odborně zvané mitigace), neboli snižovaní emisí skleníkových plynů, které za změnou klimatu z velké části stojí,” doplnil Viktor Třebický.

Že se změna klimatu dotýká celého města i jeho obyvatel, potvrzují také představitelé samotných měst. „Chceme, aby si lidé uvědomili, že změna klimatu není záležitostí státu či korporací, ale ovlivní každého z nás a každý z nás může svým postojem a chováním přispět ke zlepšení životního prostředí a zmírnění dopadů probíhajících změn“, přiblížil Stanislav Šimíček, místostarosta Kopřivnice.

Význam problému si uvědomují také v Uherském Brodě, malém městě na Zlínsku pod Bílými Karpaty, kde výstava zahájila svou pouť po českých, moravských a slezských městech. „Změna klimatu je skutečnost, kterou jsme si možná v minulosti nechtěli nebo neuměli připustit. Poslední roky však ukazují, že k výkyvům a změně v dynamice a frekvenci srážek zkrátka dochází a je nutné se nejen na tyto změny klimatu připravit. Výstava tohoto typu dokáže více přiblížit komplexnost problému i širší veřejnosti. Díky tomu pak budou lépe přijímány investiční akce a opatření, které mohly být v minulosti brány jako zbytečné či nepotřebné“, vysvětlil David Surý, místostarosta Uherského Brodu.