V současnosti jsme svědky globální změny klimatu. Jejím nejdůležitějším projevem je růst průměrné teploty povrchu Země. To je způsobeno růstem množství skleníkových plynů v ovzduší, díky čemuž je skleníkový jev silnější než dříve. Ve srovnání s historickým vývojem jde o mimořádně rychlé a náhlé zvyšování teplot, které bude při neustálém růstu emisí skleníkových plynů
z lidské činnosti dále pokračovat. Koncentrace skleníkových plynů nyní dosahují nejvyšší úrovně za období posledních nejméně 800 tisíc let.
88 000 km2 ledu, tedy plocha o velikosti České republiky, ubývá v průměru každoročně v Arktidě. Teploty v Arktidě v posledním desetiletí narostly dvojnásobně oproti zvýšení globální průměrné teploty.
Vliv člověka na klima
Dosavadní vědecké výzkumy a pozorování zřetelně dokládají vliv civilizace na klimatický systém. Změna klimatu má řadu projevů (viz rámeček). Růst průměrné teploty Země je součtem mnoha vlivů, z nichž rozhodující vliv má lidmi zapříčiněné mohutné zvyšování množství skleníkových plynů v ovzduší. Scénáře dalšího vývoje ukazují, že pokud emise skleníkových plynů nezačneme co nejdříve omezovat, průměrná globální teplota se do konce 21. století zvýší o 2 až 4 °C, v extrémním případě až o 4,8 °C. Takto rychlé a výrazné globální oteplení planety by nepochybně mělo závažné důsledky pro ekosystémy i život lidí.
Vývoj obsahu CO2 v atmosféře
Současné projevy změny klimatu a trendy vývoje
- Zvyšování průměrných teplot ve všech částech světa
- Tání a úbytek plochy ledovců po celém světě
- Ohřívání a okyselování oceánů, zvyšování hladiny oceánů
- Zmenšení rozsahu sněhové pokrývky na severní polokouli