Novinky

Výstava opět na Vysočině, tentokráte ve Žďáru nad Sázavou

Putovní klimatická výstava „Klima se mění. Změň se i ty!“ zavítala letos do celkem dvanácti českých měst. Její poslední zastávkou v tomto roce se staly prostory Kina Vysočina ve Žďáru nad Sázavou. Bude zde ke shlédnutí do konce kalendářního roku.

„Vysočina je pro naši výstavu vlastně takovým druhým domovem, letos je tu totiž už potřetí. Předtím byla s úspěchem instalována v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě,“ uvedl Daniel Tichý za organizátory z CI2, o.p.s.

„Pro mě osobně je ochrana klimatu zásadním tématem, které řešíme i v našem městě. Když nás oslovil pan Tichý ze společnosti CI2 s návrhem umístění výstavy „Klima se mění: od informací k akci“ v našem městě, ani na chvíli jsme neváhali. Nejen že je důležité se změnou klimatu pracovat, ale i informovat a já věřím, že tato výstava nám v tom pomůže,“ dodal Martin Mrkos, starosta města Žďár nad Sázavou, který výstavu v pátek 6. prosince slavnostně otevřel.

Výstava zvládla v roce 2019 už deset zastávek

Výstava Klima se mění – změň se i ty! zavítala v dosavadním průběhu letošního roku již do deseti českých měst. Vedle hlavního města a Brna to byly také Ostrava, Jihlava, Havlíčkův Brod, Opava, Vítkov, Liberec, Jilemnice a Hranice na Moravě.

V pořadí jednáctou lokalitou v „jízdním řádu“ výstavy je Týnec nad Sázavou, kde je v tyto dny k vidění a svým návštěvníkům zde bude k dispozici až do pátku 1. listopadu.

Na tři týdny se výstava usadila v Opavě

Výstava Klima se mění – změň se i ty! přidala do svého putování Českem další zastávku. Od 17. dubna do 10. května byla k vidění v prostorách opavského obchodního centra Breda & Weinstein.

Výstava je součástí projektu „Klima se mění: Od informací k akci“. Tento projekt, realizovaný CI2, o.p.s., nabídl v Opavě dvě besedy se středoškoláky i diskuzi s veřejností při příležitosti vernisáže celé výstavy. Zmiňované akce proběhly ve spolupráci se Statutárním městem Opava.

Součástí debaty bylo i promítnutí ukázek klimatických opatření z dokumentárně-publicistické série České televize „Klima mění Česko“. Tvůrci pořadu, Daniel Tichý a Michal Žák, zavítali do Opavy, aby ukázky uvedli a pohovořili se studenty i občany o tom, jaká možná řešení jsou dispozici v oblasti ochrany klimatu a co v tomto směru může udělat každý z nás.

Ve druhé polovině května se výstava přesune na brněnské Biskupské gymnázium.

V dubnu se výstava podívá do Hranic a Opavy

Po březnovém putování Vysočinou se výstava Klima se mění – změň se i ty! přesune na Moravu a Slezsko. Od 3. do 14. dubna bude k vidění ve dvoraně zámku v Hranicích na Moravě a od 17. dubna do 10. května bude přístupná v opavském obchodním centru Breda & Weinstein. 

V obou městech proběhnou při příležitosti otevření výstavy besedy pro veřejnost na téma „Klimatická změna – hrozba i příležitost. Jak pomoci s ochranou klimatu?“. V jejich průběhu bude promítnuta i ukázka inspirativních klimatických opatření z dokumentárního cyklu ČT „Klima mění Česko“.

Jihlava dalším městem hostícím výstavu. Tu navštívili i žáci ZŠ

Putovní výstava Klima se mění – změň se i ty! se v polovině března přesunula do dalšího z tuzemských měst. Tentokráte zavítala do Jihlavy, kde bude v budově tamní radnice, v hale městského informačního centra, k vidění do konce měsíce.

V den otevření výstavy proběhla nejen její slavnostní vernisáž, jejíž zahájení obstaral Vít Zeman, náměstek primátora Statutárního města Jihlavy, ale také se uskutečnily dvě přednášky pro žáky 8. tříd ze základních škol Havlíčkova a Seifertova.

Se studenty – právě na téma klimatické změny a možných řešení tohoto problému – pohovořili Michal Žák, meteorolog České televize, a Daniel Tichý, režisér dokumentu „Klima mění Česko“ a zástupce CI2, o.p.s., organizace pořádající výše zmiňovanou výstavu.

„Změna klimatu je bezpochyby jednou z největších výzev, kterým lidstvo začíná čelit. Její dopady budou v příštích desetiletích s největší pravděpodobností mnohem závažnější než doposud. Proto je mimořádně důležité nastupující mladou generaci nejen informovat o tom, co je pravděpodobně čeká, ale i o tom, jaké výzvy a z toho plynoucí příležitosti pro ně plynou,“ uvedl Žák.

„Klimatické změny na planetě jsou vážnou hrozbou, o které je potřeba mluvit a začít hned jednat. Právě proto jsou besedy i výstava velmi důležité, protože srozumitelnou formou podávají důležité informace i nabízejí řešení. Velmi jsem ocenila osobní přínos obou pánů, kteří s přítomnými při zahájení výstavy diskutovali a vysvětlovali. Přítomnost odborníků ‚zvenku‘ je důležitá a obohacující, protože přiměje k zamyšlení i ty, kteří podobné hlasy z vlastního prostředí již nechtějí slyšet,“ ocenila význam akce Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí Statutárního města Jihlavy.

Výstava zavítala do Havlíčkova Brodu

Putovní výstava Klima se mění – změň se i ty! pokračuje v návštěvách tuzemských měst i v roce 2019.

Premiérové dostaveníčko si v novém kalendářním roce dala v Havlíčkově Brodě, kde se ocitla ve vskutku reprezentativních prostorách tamní Staré radnice. K vidění zde bude do pátku 15. března, a to v pracovní dny od 10:00 do 16:30. Poté se přesune do Jihlavy.

„Naše expozice se snaží srozumitelnou formou ukázat zajímavá fakta o dopadech globální změny klimatu, jejích příčinách a zejména možnostech, jak na tyto dramatické změny mohou lidé a města reagovat. Pro svou názornost je velmi vhodná i pro školáky a studenty středních škol,“ přiblížil za tvůrce výstavy její hlavní záměr Viktor Třebický z organizace CI2, o. p. s.

Jednotlivé panely se v rámci výstavy zabývají příčinami a dopady změny klimatu ve světě i v ČR. Ve druhé části se výstava zaměřuje na to, co mohou udělat lidé sami, stejně jako možnosti širších a systematických opatření v oblasti ochrany klimatu, která mohou implementovat samotná města.

Součástí otevření výstavy v Havlíčkově Brodě byla i odpolední beseda pro veřejnost. V průběhu setkání s občany, které zahájil úvodním slovem starosta města Jan Tecl, byl nejprve promítnut dokument České televize „Klima mění Česko“ o inspirativních klimatických řešeních.

Poté následovala přednáška Viktora Třebického o změně klimatu, na níž vzápětí navázala živá diskuze s účastníky besedy. Debatovalo se o zemědělství, revitalizaci krajiny, suchu v lesích, výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů i o dopravě ve městech.

Putování výstavy v roce 2019

Úspěšná výstava o změně klimatu pokračuje i v roce 2019!

Putovní výstava Klima se mění – změň se i ty!, která na podzim 2018 zaujala veřejnost, úřady, samosprávy i školy v prvních pěti městech ve východní polovině Česka, bude pokračovat na své cestě po České republice nejméně po celý rok 2019!

Příležitost k jejímu osobnímu zhlédnutí díky tomu budou mít obyvatelé řady dalších měst Čech, Moravy i Slezska a jejich spádového okolí. Z velkých měst, kde ji budou moci navštívit také obyvatelé celého regionu či turisté, půjde o Brno, Ostravu, Opavu nebo Jihlavu. Výstava ovšem navštíví také menší města, jako je Havlíčkův Brod, Chrudim, Prachatice, Týnec nebo Vítkov.

Díky velkému zájmu měst, obcí i dalších organizací jsou téměř všechny termíny konání až do srpna 2019 již obsazeny, několik volných termínů ještě zbývá v posledním čtvrtletí roku. Pokud máte o výstavu zájem, více informaci najdete zde.

Výstava svou letošní pouť startuje v Havlíčkově Brodě a harmonogram, kdy a kde bude možné výstavu v roce 2019 navštívit, bude ještě upřesňován.

Galerie z cesty výstavy městy ČR v roce 2018

Od srpna 2018 se originální výstava KLIMA SE MĚNÍ. ZMĚŇ SE I TY! konala a doprovodný program byl uspořádán v těchto městech:

  • Uherský Brod ( srpna 2018 – 9. září 2018)
  • Velké Meziříčí ( září 2018 – 21. září 2018)
  • Kopřivnice ( září 2018 – 15. října 2018)
  • Krnov ( října 2018 – 9. listopadu 2018)
  • Svitavy ( listopadu – 6. prosince 2018)

Každé město přitom nabídlo svým obyvatelům originální podobu a prostředí instalace, některá města výstavu uspořádala na více místech. Prohlédněte si ve fotogalerii, jak vypadala výstava v různých městech, včetně akcí, které ji doprovázely.

Výstava odstartovala v Uherském Brodě

Klima se mění. Co můžeme dělat, ukazuje lidem putovní výstava, která odstartovala v Uherském Brodě

Svou cestu po České republice dnes zahájila nová putovní výstava Klima se mění – změň se i ty! Výstava vznikla v rámci osvětového projektu, který ve veřejném prostoru řady měst České republiky srozumitelnou a názornou formou ukáže základní fakta o dopadech globální změny klimatu, jejích souvislostech, příčinách a zejména možnostech, jak na změny mohou lidé a města reagovat.

Projevy globální změny klimatu jsou v letošním horkém a suchém létě mnohem viditelnější také v České republice. Jde hlavně o zvyšování průměrných teplot a změnu ročního rozložení srážek. Důsledkem citelných vln veder a deficitu jarních i letních srážek jsou častější a delší období sucha. Opačným extrémem počasí pak jsou četnější přívalové srážky, které za nepříznivých podmínek mohou lokálně vyvolat bleskové povodně.

Tyto a další důsledky s sebou sice nesou dílčí pozitiva, jako je snížení nákladů na zimní údržbu nebo úspory na vytápění při mírnějších zimách, ale negativní dopady a ztráty plynoucí z těchto změn jsou mnohonásobně větší. Jde často o nová rizika a hrozby pro zdraví lidí, infrastrukturu měst, ale i krajinu a ekosystémy, na nichž závisí například produkce potravin nebo uchování vodních zdrojů včetně pitné vody. Města proto hledají cesty, jak co nejlépe reagovat na změnu klimatu a podpořit kvalitu života pro své obyvatele.

Města, která uvažují o svém rozvoji v dlouhodobém horizontu, pracují s ucelenou strategií přizpůsobení se klimatickým změnám. Současně takto samospráva vyjadřuje jednoznačný zájem a potřebu zabývat se následky změn klimatu na svém území.  „Celý proces zahrnuje analýzu současné situace, faktorů zranitelnosti a výběr prioritních oblastí pro adaptační opatření na spravovaném území. Města tímto způsobem mohou komplexně čelit důsledkům klimatické změny prostřednictvím adaptačních a mitigačních opatření”, uvedl Viktor Třebický z organizace CI2, o. p. s., která městům v ČR s přípravou adaptačních plánů pomáhá.

Výstava ukazuje, co mohou dělat lidé, ale i příklady širších a systematických opatření, která mohou realizovat jen města samotná. “Kromě přizpůsobení se změnám (adaptace) jde také o zmírňování dopadů (odborně zvané mitigace), neboli snižovaní emisí skleníkových plynů, které za změnou klimatu z velké části stojí,” doplnil Viktor Třebický.

Že se změna klimatu dotýká celého města i jeho obyvatel, potvrzují také představitelé samotných měst. „Chceme, aby si lidé uvědomili, že změna klimatu není záležitostí státu či korporací, ale ovlivní každého z nás a každý z nás může svým postojem a chováním přispět ke zlepšení životního prostředí a zmírnění dopadů probíhajících změn“, přiblížil Stanislav Šimíček, místostarosta Kopřivnice.

Význam problému si uvědomují také v Uherském Brodě, malém městě na Zlínsku pod Bílými Karpaty, kde výstava zahájila svou pouť po českých, moravských a slezských městech. „Změna klimatu je skutečnost, kterou jsme si možná v minulosti nechtěli nebo neuměli připustit. Poslední roky však ukazují, že k výkyvům a změně v dynamice a frekvenci srážek zkrátka dochází a je nutné se nejen na tyto změny klimatu připravit. Výstava tohoto typu dokáže více přiblížit komplexnost problému i širší veřejnosti. Díky tomu pak budou lépe přijímány investiční akce a opatření, které mohly být v minulosti brány jako zbytečné či nepotřebné“, vysvětlil David Surý, místostarosta Uherského Brodu.